Google Arama, yılda trilyonlarca soruşturmaya güç veriyor, ancak şirketin dışındaki kişiler için, tam olarak bu motorun nasıl çalıştığı bir sır. Bazı insanlar, Başkan Donald Trump gibi, bu opaklıkta siyasi önyargı görüyor. Ancak, Google Search’e güç veren kesin algoritmalar bilinmemekle birlikte, genel olarak çalışma şekli—ve geçmişinin bir kısmı-bilinebilir. Ve biraz gizemli olması aslında ortalama internet kullanıcısı için iyi bir şeydir.

 

Google’ın arama sistemi, kişinin karşılığında istediğini düşündüğü şeye dayanarak sonuçlar veren özel algoritmalar tarafından desteklenmektedir. Genel olarak, gizli Google Arama Motoru dişlileri, bir makalenin başlığında, URL’de ve metnin gövdesinde görünen terimler ve web sitelerinin birbirine bağlanma şekli gibi temel kelimeler gibi commonsense faktörlerini dikkate alıyor. Sorunu daha da karmaşıklaştıran bir kullanıcının belirli Google sonuçları, şirketin web geçmişine veya konumlarına göre sonuçları özelleştirmeye çalıştığı için farklılık gösterecektir. Manhattan’da “kahve” için bir arama Chicago’da aynı arama farklı sonuçlar vermelidir. Bu sürecin arkasındaki algoritmalar benzer şekilde örtülü.

Google’ın algoritmalarının tam olarak nasıl çalıştığını bilmesek de ve şirket onları yılda yüzlerce kez ayarladığını söylüyor-pazarlamacıların ve diğer profesyonellerin içeriklerini sonuçlara itmeye çalışmak için kullandıkları taktikler var. Arama motoru optimizasyonu (SEO), sonuçların ortaya çıktığı sırada büyük bir rol oynamaktadır; bu da, uygulamaya adamak için daha fazla kaynağa sahip daha büyük şirketlerin excel yapabileceği anlamına gelir. Daha küçük çıkışları daha az etkili taktikleri güveniyor oysa güçlü kuruluşlar, uygulamaya adanmış tüm bölümler olabilir. En iyi ihtimalle, SEO iyi bir iş uygulamasıdır ve en kötü ihtimalle, anlayışlı yaratıcıların, Google’ı ilk etapta ne kadar bilgi paylaşması gerektiği konusunda bir quandary’de bırakan sistemi aldatmaya çalışması için bir fırsattır-ve neden sıralamanın en üstünde yer alan sonuçları veren bir arama motoruna sahip olmak çok önemlidir.

Columbia Business School’da pazarlama profesörü Miklos Sarvary, SEO’ya ve algoritmalara güç Google aramasına atıfta bulunarak,” algoritmaların kendileri dışında oldukça iyi anlaşılmış bir ekosistem ” diyor.

Sarvary, arama motoru sonuçlarından kaynaklanan” Google’ın amacı bazı siyasi sonuçlara sahip olmak değil “diyor, özellikle de Washington, DC’deki çıkarları için herhangi bir büyük şirket gibi,” sol kanat ve sağ kanat siyasi önyargı ile dolaşmaktan daha kızartmak için başka balıkları var.”

” Amaçları gerçekten arayanları tatmin etmektir ” diye ekliyor.

Bu analiz, Trump’ın tweet’lerine yanıt olarak Google’ın resmi duruşuyla sonuçlanır ;şirketin ifadesi şunları okur: “kullanıcılar Google arama çubuğuna sorgular yazdığında, hedefimiz birkaç saniye içinde en uygun cevapları aldıklarından emin olmaktır. Arama siyasi gündemi ayarlamak için kullanılmaz ve biz herhangi bir siyasi ideoloji doğru sonuçlarımızı önyargı yok. Her yıl, kullanıcıların sorgularına yanıt olarak yüksek kaliteli içerik yüzeyini sağlamak için algoritmalarımıza yüzlerce iyileştirme yayınlıyoruz. Biz sürekli Google Arama geliştirmek için çalışmak ve biz siyasi duyguları işlemek için arama sonuçlarını sıralamak asla.”

Ayrıca, “önyargı” teriminin “pozitif” veya “negatif” dan farklı olduğunu belirtmek gerekir.”Arama sonuçları söz konusu olduğunda, bir” önyargı”, belirli bir gündemi teşvik etmek için tasarlanmış yapay bir sıralama olacaktır; arama sonuçlarının hem tarafsız hem de büyük ölçüde olumsuz ya da olumlu olması mümkündür.

Sorun, bir kullanıcının Google’ın motoruna bir terim yazması için, sahne arkası entrikaların gizemli olduğunu gösteriyor. Ama onlar olmasaydı, insanlar kendi iş web sitesi daha yüksek özellikli almak için sistemi manipüle.

Bugün politik olarak tahsil edilen bir konu haline gelirken, Google’ın arama motoru teknolojisinin kökleri, Google’ın bebeklik döneminde olduğu zaman çok farklı bir döneme kadar uzanıyor.

Shuman Ghosemajumder, cybersecurity firm Shape Security’deki CTO ve eski Google “dolandırıcılık tıklayın “czar”, ancak belirli sayfanın ve sitenin internet ekosisteminin geri kalanıyla nasıl ilişkili olduğuna bakmak için.” Örneğin, bu, beyaz bir arka plana karşı beyaz metne bir anahtar kelime koyan bir web sitesinin tekrar tekrar bu terim için arama sonuçlarını kazanmamasını sağlamaya yönelik bir adımdı.

İlginçtir ki, bu çalışmanın tohumları, Google’ın kurucularından Larry Page, 1990’larda Stanford Üniversitesi’nde yürütüldüğü araştırmalarla başladı. O zaman aklında arama yoktu. ” Şaşırtıcı bir şekilde, bir arama motoru inşa etmeyi düşünmedim, ” dedi Page, o zaman diliminde, adam Fisher’ın Genius Vadisi Silikon Vadisi’nin sözlü tarihine göre. “Fikir radarda bile değildi.”

Ancak tabii ki, şirket bir arama motoru yarattı ve bugün, Google, “kelimelerinizi analiz etmekten”, “yararlı sayfaları Sıralamaktan” en iyi sonuçları Döndürmekten “bu şekilde genel olarak ne yaptığını anlatıyor.”

Ghosemajumder,” arama algoritmasına veya Google search’a güç veren tüm sistemlere giren her şeyi ortaya çıkarmıyorlar ” diyor. “Tam şeffaflığın dezavantajı oyun olurdu-Google’ın arama sonuçlarında gerçekten haklı olmaktan çok daha yüksek denemek ve gelmek için ortaya çıkaracakları her şeyden yararlanmak isteyen birçok kişi olurdu ya da aslında çoğu kullanıcı için alakalı olurdu.”